Siz hala, CV ile iş arayanlardan mısınız?

Tomris Güzelyurt 28 Haziran 2017

Nuray Akmeriç’ten, iş arama ve özgeçmiş konularında “Doğru Bilinen Yanlışlar” uyarısı…

Siz hala, CV ile iş arayanlardan mısınız?

Çeyrek asır boyunca bilgi teknolojileri sektörünün çeşitli kademelerinde yöneticilik ve çok uluslu şirketlerde Türkiye ülke müdürlüğü yapan ve “Professional Certified Coach-PCC” akreditasyonu sahibi Nuray Akmeriç, iş arama ve özgeçmiş konularında önemli uyarılar yaptı.

Bilgi teknolojileri sektörünün ender kadın ülke müdürlerinden birisi olarak, sektörünün “En Başarılı Kadın Yöneticisi” seçilen ve Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun (ICF), “Professional Certified Coach-PCC” akreditasyonuna sahip, ülkemizin önemli kariyer ve ilişki sistemi koçlarından Nuray Akmeriç; son zamanlarda, öneride bulunduğu farklı iş arama ve özgeçmiş teknikleriyle dikkat çekiyor.

Her şey CV değildir…

Bu konudaki araştırmalarına, “İş aramaya başlarken yapılacak ilk iş CV hazırlamaktır”, “Her şey CV’de biter” gibi alışılmış fikirlere karşı çıkarak başladığını belirten Akmeriç, şunları söyledi: “İş aramaya başlarken yapılacak ilk iş kesinlikle bunlar değildir. Bu durum çok yaygın bir hata… Öncelikle gerçekçi bir kariyer vizyonu geliştirmek ve iş hedefi belirlemek gerekiyor. Çünkü iş hayatına öz farkındalıkları, yaşam amaçları ve kariyer hedefleri konusunda netleşerek başlayan yeni mezunlar; iş hayatında etkin ve verimli çalışanlar oluyorlar. Ama böyle köklü hazırlıklar maalesef pek yapılmıyor.”

İdealinizdeki mesleğe neler katabileceğinizi düşünün!

Kariyer vizyonu geliştirmek ve iş hedefi belirlemek için izlenmesi gereken yollara da değinen Akmeriç; “Bu temel stratejiyi oluşturmak için, kendimize bazı temel soruları sorup, yanıtlarını netleştirmek gerekiyor. Bu sorular, “Benim en değerli özelliklerim nelerdir?”; “Benimle aynı özellikleri olan adaylardan nasıl farklı ya da daha iyi olabilirim?”; “Geliştirmem gereken becerilerim nelerdir?”; “İdealimdeki mesleğe farklı neler katabilirim?” gibi çok temel ama önemli sorulardır.” dedi.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs çalışmaları ve kişisel marka mesajları

Konuyla ilgili, 2012 yılından bu yana, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda (ODTÜ KKK) yaptığı çalışmalardan örnekler veren Akmeriç, sözlerine şöyle devam etti: “Bu konuyla ilgili ODTÜ’nün Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda, öğrenci arkadaşlarla uzun süreli ve önemli çalışmalar yaptık. Onlarla birlikte, kariyer vizyonlarını nasıl geliştirebileceklerine dair çeşitli alıştırmalar gerçekleştirdik. Bu çalışmalarda, ideal işlerini ve buna uygun hedefleri nasıl belirleyecekleri ve bilgi, beceri ve yeteneklerinin yanı sıra; hedefledikleri sektöre ya da pozisyona sağlayacakları katma değeri de içeren, kişisel marka mesajlarını yazma alışkanlığı kazandırmaya yoğunlaşıldı. Kişisel marka mesajlarının, iş arama sürecinde işverenler tarafından daha iyi anlaşılmasının nasıl sağlanacağına ilişkin örnekler üzerinde duruldu. Ayrıca, farklı iş arama yaklaşımları ve iş arama planı oluşturma konularına odaklanıldı.”

Pratik bilgiler

Özgeçmiş tipleri, iş arama planları, iş görüşmesi tipleri, tekliflerin değerlendirilmesi gibi pratik konulara da değinen Akmeriç, “Üniversitelerde yaptığımız çalışmalarda ayrıca, özgeçmiş tiplerini inceleyerek; özgeçmiş, mektup, referans bilgileri gibi kişisel pazarlama dokümanlarının hazırlanması konusundaki son gelişmeler ve taktikler üzerine yoğunlaşılıyor. Hazırlanan iş arama planının uygulanması, takip edilmesi ve iş görüşmesi tipleri ve lojistiği konusunda bilgiler veriliyor; iş görüşmesi öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler anlatılıyor. Ayrıca, iş tekliflerinin değerlendirilmesi sırasında göz önüne alınması gerekenler, maaş beklentisi sorulduğunda verilmesi gereken yanıtlar ve iş sözleşmesi gibi konular ayrıntılı irdeleniyor. Bu çalışmalarımızın belki de en verimli kısmı; öğrencilerin her biri ile yaptığımız, yaklaşık yarım saatlik zorlayıcı iş görüşmesi çalışmaları ve bu görüşmeler sonrası iyileştirici öneriler bölümü oluyor.” dedi.

Editöre Not:

ODTÜ KKK çalışmasında, öğrencilerden gelen geri bildirim örnekleri:

  • “Kendimi tanımayı, yapmak istediklerim ile yapabileceklerimin sağlıklı ve rasyonel analizini ve sonucunda da, bu analiz doğrultusunda, arkasında sağlam verilerle durabileceğim bir kariyer planı yapabilmemi sağladı.”
  • “En iyi öğrendiğim şeylerden biri, aslında doğru bildiklerimin çok da doğru olmadığıydı. Buna örnek olarak CV hazırlamayı verebilirim.”
  • “Kariyer koçluğu programı benim işe ve iş arama sürecine bakış açımı değiştirdi. En önemlisi de mezunların korkulu rüyası mülakatlara kendimizden emin ve hazırlıklı davranmamız konusunda çok yardımcı olmuştur.”
  • “Özgüven, kendini tanıma ve tarif etme adına çok olumlu bir çalışmaydı.”
  • “Kariyer koçluğu programına katılmadan önce planlı bir iş arama sürecine dahil olmam gerektiğini düşünüyordum ancak bunu nasıl gerçekleştirebileceğimi bilmiyordum. İş ilanlarına hangi belgelerle, ne şekilde, hangi içerikle başvuru yapmam gerektiğini az-çok biliyordum ancak bu program sayesinde bildiklerimin ve o ana kadar olan uygulamalarımın doğru olup olmadığını test etme imkanı buldum. Ve bir çok “Doğru Bildiğim Yanlış” olduğunu fark ettim. Etkili bir özgeçmiş nasıl hazırlanır, iş görüşmesi ne zaman başlar/ne zaman biter, etkili ve planlı bir şekilde iş arama faaliyeti nasıl yürütülür, network iş arama sürecinde ne kadar önemlidir, mülakatlarda ne yapılır/ne yapılmaz gibi soruların cevabını fazlasıyla bulduğumu düşünüyorum.”
  • “Okul hayatı ve hemen sonrasında kendimizi içinde bulduğumuz ortam gerçekten çok farklı. Bu yeni ortamda ilk önemli faktör genelde iş oluyor. İyi bir iş için de ne istediğini bilen ve karşı tarafın ihtiyaçlarını anlayabilen bireyler, okul hayatından sonra başlayan bu yarışta büyük avantaj yakalıyorlar. Katılmış olduğum kariyer koçluğu programıyla, ‘ben ne istiyorum?’ ve ‘işverenler yeni mezunlardan neler bekliyor?’ sorularına cevap bulduğumu düşünüyorum.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir